en_US
en
 
off
Mobile View
Desktop View
ABDEST NAMAZI
1788

ABDEST NAMAZI


Her Müslümanın abdest veya gusül alındıktan sonra fazla bir zaman geçmeden Mevla rızası için iki rekat namaz kılınmasında büyük faziletler vardır. Bu nafile namaz abdest veya gusül gibi büyük nimetlere kavuşan kulun yüce Mevla’sına şükrünün ifadesidir. Peygamber Efendimiz abdest veya gusülden sonra kılınmasında büyük faziletler olan namaz çeşidi için şöyle buyurmuştur:


“Her kim şu benim aldığım gibi abdest alır ve aklından bir şey geçirmeyerek iki rekat namaz kılarsa geçmiş günahları af olunur.” (Buhari, Vudû, 14)


Çok büyük faziletleri olan abdest ibadeti hakkında bilgi almak ister iseniz Abdest Hakkında Bilgiler başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.


Abdest Namazının 2 Rekat Kılınışı

Abdest Namazının 1. Rekat

Niyet edilir: “Niyet ettim Allah rızası için almış olduğum abdest sonrası iki rekat namaz kılmaya”Tekbir getirilir: İki elin avucu açık olarak baş parmakların kulak yumuşağına değeceği şekilde eller kaldırılır ve “Allah’u Ekber” denir.

Sübhaneke okunur.

Euzü Besmele çekilir: “Euzubillahimineşşeytanirracim – Bismillahir rahmanir rahim” Fatiha okunur: Zamm-ı sure okunur: (Kuran ı Kerimden en az üç ayet okunur).

“Allah’u Ekber” denir ve Rükü’a eğilinir: “Subhane Rabbiyel Azim” üç kere denir.

Rükü’dan doğrulur: “Semi Allahulimen Hamide – Rabbena lekel Hamd” denir.“Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir. “Allah’u Ekber” denir ve Doğrularak oturulur, sonra tekrar. “Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir.

“Allah’u Ekber” denir ve İkinci rekat için ayağa kalkılır.

Abdest Namazının 2. Rekat

Besmele çekilir: “Bismillahir rahmanir rahim” – Fatiha okunur: Zamm-ı sure okunur: (Kuran ı Kerimden en az üç ayet okunur).

“Allah’u Ekber” denir ve Rükü’a eğilinir: “Subhane Rabbiyel Azim” üç kere denir.

Rükü’dan doğrulur: “Semi Allahulimen Hamide – Rabbena lekel Hamd” denir.

“Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir. “Allah’u Ekber” denir ve Doğrularak oturulur, sonra tekrar. “Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir.

“Allah’u Ekber” denir ve Oturulur.

– Ettehıyyatü okunur.

– Salli ve Barik duaları okunur.

– Rabbena atina ve Rabbenağfirli duaları okunur.

Selam verilir. Önce sağa sonra ise sola selam vermek sureti ile selam verilir. Selam şöyle verilir. “Es Selamu Aleykum Ve Rahmetullah” denir.

Yüce Mevla’mız almış olduğumuz ve alacağımız bütün abdestlerimizi kabul eylesin.